Erzincan’da yakını toprak altındaki madenci: “Bir ilçenin kaderi belirsiz”

Erzincan’ın İliç ilçesinde Çalık Grubu’nun da ortağı olduğu Anagold Madencilik şirketine ait Çöpler Altın Madeni’ndeki yığın liç alanının çökmesinde Şenol Demirci göçük altında kaldı. Faciaya ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında 6 kişi tutuklandı. Tutuklanan zanlılardan Fahrettin Keklik de göçük altında kalan Şenol Demir’in akrabası… Kazım Karabekir Mahallesi’nde madene 300 metre göçüğe ise 4-5 km uzaklığında. Demir, “Fahrettin Keklik hem halamın oğlu hem damadımız. Zaaf var ama olayın yaşandığı zaman biz orada yoktu. Bakanlar geldiler buraya bize bilgi verdiler. O konuda bir sıkıntı yok. Çalışmalar tehlikeden dolayı durduruldu. Yoksa çalışmalar devam edecek. Çatlağın çaresini bulmaya çalışıyorlar. Bizim derdimiz bir an önce çıkması. orada büyük bir zaaf var zaten çatlağın orada olduğunu bilerek oraya çıkmak çatlak var. Hem mail yazıyorlar girmesin sahaya, sahaya girilmeyecekse bu mail iş güvenliğine giriyor. İş güvenliği yolları kendisi kapattırmıyor niye işçilere kapattırıyor” dedi.

Kemam Demir, tutuklu işçi Şenol Demir’e ilişkin ise, “O adam 1,5 sene önce işe girmiş en son sıradaki adamı içeri al en üst baştakini bırak” dedi. 2016 yılından bu yana madende çalışan Ahmet Demir ise şu görüşleri dile getirdi: “Bunlar 2002’den beri buradalar… Bu işin taşeronluğunu burada maden adına yapan şu anki belediye başkanımız Mustafa Gürbüz. Binali Yıldırım üzerinden işverene burada bir baskı kuruldu. Bu tehlike geçen yıl başladı. Patlatma oldu iş durduruldu. Ama sözde bu süreçte kontrol edildi. Bu nasıl bir kontroldü.

“TUTUKLU OLANLARIN SUÇU YOK, NİYE BÜYÜK YETKİLİLER İŞE EL ATMADILAR”

Tutuklu olanların ikisi aslında bana göre onların suçu yok. Niye büyük yetkililer, bu işe el atmadılar. Üstleri emir verdi onlar bu işi yaptılar. Kenan Özdemir, bunlara ‘yap’ deyince bunlar mecbur yaptı. Bu Allah tarafından bize bir ikazdır. Çok daha büyük bir felaket olabilirdi. Şu anda kırıcının üst bölgesinde ben orada çalışanım. Orası yabancılar tarafından yapılan bir yer. Şu an çatlamış ama gelmedi. Gelmiş olsaydı bugün burada ben de konuşmuş olmayacaktım ve belki de facia 300 kişiydi. Anagold çalışanlarına baskı kuruldu. Kimse konuşamıyordu. İşten atılmayla tehdit edildi. Sonuçta bu noktaya geldi.

“BU İLÇENİN 120 BİN KOYUNU VARDI, ÇOK MUTLUYDU BURASI”

Burası aslında çok mutluydu. Bu ilçede 120 bin koyun vardı. Ben 2016’da bu sektöre geçtim. 2006’da biz 600 koyunu sattık ve buraya girdik bizi mecbur ettiler bu sisteme. Köyün altını gelip alıp insanlara sus payı hiçbir yasal şeyi olmayan hane başına 130 bin lira bir parayla… Madene bırakılsaydı Sabırlı’yı da zamanında kaldıracaktı, o baraj da orada olmayacaktı. Bugün bizim canlarımızda toprağın altında olmayacaktı.

Ben oradan ekmek yiyorum ama gerçekleri konuşmak lazım. Hep insanlar tehdit edile edile korku vere vere iş bu noktaya geldi. Tehdit eden buranın siyasi gücü, şu an bizim bağlı olduğumuz Maden-İş Sendikası. İnsanları, ‘Konuşursan atılırsın…’ Adamlar doğmamış yedi cetlerine gelecek hazırladılar. Bak bugün bir taraftan canlarımız toprağın altında bir kısmımızı cezaevine götürdüler. Bir ilçenin kaderi de belirsizliğe girdi. Şu an ben de dahil olmak üzere çalışanların yüzde 70’i krediye girdi. İnsanlar ne yapacak?

Odatv.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x