Gazete Duvar facia bölgesinde: ‘Geçen seneki olayın 100 katı daha büyük’

Erzincan’ın İliç ilçesinde Anagold firmasının işlettiği Çöpler Altın Madeni’ndeki atık sahasının çökmesi sonucu toprak altında kalan madenciler için bekleyiş sürüyor.

Resmi açıklamaya göre 9 işçinin göçük altında olduğu, ancak sayının daha fazla olduğu iddia edilen madende göçük alanı çok geniş olduğu için şimdiye kadar sadece askeri arama kurtarma birlikleri yüzeysel arama yapabildi.

GİRİŞTE ELDİVEN ÇİZME, ÇIKIŞTA TEMİZLİK ÜNİTESİNDEN GEÇİŞ

Madene giriş ve çıkışlar kontrollü yapılıyor. Eldivensiz çizmesiz maskesiz kimse bölgeye alınmıyor. Maden sahasından çıkanlar da akşam saatlerinde kurulan temizlik ünitesinden geçiriliyor.

Bölgede ölçüm yapıldığı ancak kimyasal bir yayılıma rastlanmadığı belirtiliyor.

İŞ MAKİNELERİ GİREBİLİR

AFAD, ANDA, UMKE, MEB, AKUB ve Jandarmaya bağlı onlarca kişilik arama-kurtarma ekibinin bekleyişi sürerken, alanın çok geniş toprak miktarının çok fazla olması nedeniyle aramaların şimdilik yüzeysel kaldığı belirtiliyor. Ekipler kendi aralarında bölgeye büyük ihtimalle iş makinelerinin gireceğini konuşuyor.

MUHTEMEL YENİ BİR KAYMA İÇİN ÖNLEM ALINIYOR

Arama-kurtarma çalışmasının sabaha bırakıldığı alanda, yeni bir toprak kayması olmaması için önlemler alınıyor.

Öte yandan bölgeye ulaşan arama kurtarma ekipleri alana alınmıyor.

MÜHENDİS: GEÇEN SENE BİR BORU PATLAMIŞTI, ŞİMDİ SİYANÜR DAĞI KAYDI

Madende çalışan bir mühendis facianın çok büyük boyutta olduğunu vurguladı. “Boyutları böyle büyük bir olay değil aynı gün değil haftalar öncesinden anlaşılabilirdi. Çünkü yoğun teknolojik çalışma yapıyoruz” diyen mühendise ekledi: “Bugün yaşananlar geçen seneki olayın 100 katı büyüklükte. Orada bir boru patlamıştı ama şimdi siyanürden oluşan bir dağ kaydı.”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x