Papa Franciscus dua sırasında İsrail’i anmadı

Vatikan’da Aziz Petrus Meydanı’na bakan ofisinin penceresinden geleneksel pazar duasını icra eden Papa Franciscus, Sudan ve Mozambik’te barış için dua ederken, “Afrika kıtasını ve dünyanın pek çok yerini kana bulayan diğer birçok çatışmayı da unutmayalım; Avrupa’da, Filistin’de, Ukrayna’da… Unutmayalım savaş, her zaman yenilgidir.” dedi.

Papa’nın, daha önce 7 Ekim’den bu yana hemen hemen her önemli etkinlikte ve pazar duasında çatışmaların durması için temennisini dile getirirken, Ukrayna ve Filistin ile ismini geçirdiği İsrail’i bu kez anmaması dikkati çekti.

Papa Franciscus’un, İsrail’in adını anmaması, Vatikan-İsrail ilişkilerinde hafta içinde yaşanan diplomatik gerginliğin üzerine denk geldi.

VATİKAN BAŞBAKANI: GAZZE’DE YAŞANANLAR KATLİAM

İtalya ile Vatikan Şehir Devleti arasındaki ilişkileri düzenleyen Lateran Anlaşması’nın 95. yıl dönümü vesilesiyle 13 Şubat’ta düzenlenen etkinliğin çıkışında, Vatikan Devlet Sekreteri (Başbakan) Kardinal Pietro Parolin, İsrail’in saldırılarında çok fazla insanın öldüğünü belirterek, İsrail’den Gazze’ye saldırılarını durdurmasını isteyen genel bir kanı olduğunu söylemişti.

Kardinal Parolin, ayrıca İsrail’in saldırıları neticesinde Gazze’de 30 bin kişinin ölmesinin “orantılı” bir tepki olmadığını belirterek, “İnanıyorum ki hepimiz olup bitenlere, bu katliama kızgınız ama ilerlemek için cesarete sahip olmalıyız ve umudumuzu kaybetmemeliyiz.” ifadelerini kullanmıştı.

Kardinal Parolin’in bu çıkışına, İsrail’in Vatikan Büyükelçiliği 14 Şubat’ta yazılı bir açıklamayla sert yanıt vermişti.

Büyükelçiliğin İtalyanca açıklamasında, Kardinal Parolin’in sözleri için “acınası” anlamına da gelen bir kelime kullanması dikkati çekmişti.

VATİKAN-İSRAİL İLİŞKİLERİ

Vatikan ve İsrail arasındaki diplomatik gerilimin tırmanması nedeniyle İsrail’in Vatikan Büyükelçiliği, 15 Şubat’ta hemen bir başka açıklamayla geri adım atarak düzeltme yoluna gitmişti.

Büyükelçilik, ilk açıklamalarında geçen “acınası” kelimesi yerine aslında “üzücü” kelimesinin kullanmak istediklerini belirtmiş ve açıklamanın İngilizce hazırlanan orijinal metninin, İtalyancaya çevirisi sırasında bu durumun ortaya çıktığını savunmuştu.

Ukrayna ve Orta Doğu için daha önce pek çok kez barış çağrısında bulunan Papa, İsrail-Filistin meselesinde verdiği mesajlar nedeniyle zaman zaman bazı Yahudi gruplarının tepkisini çekmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x